Packrafting je dobrodružství pro začátečníky i zkušené pádlery. Kam se vydat a jak vybrat správné pádlo?

Packrafting, tedy jízda na nafukovacím kajaku, který pak lze snadno sbalit a kamkoliv přenést, si jako disciplína rychle získává nové fanoušky nejen ve světě, ale i u nás. Díky této kombinaci trekingu a pádlování se dostanete na nová místa a je jen na vás, jestli se rozhodnete pro klidnou či divočejší řeku, jezero nebo mořské vlny. Na pár věcí kolem této stále oblíbenější aktivity jsme se zeptali Honzy Zdráhala, jednoho z velkých příznivců packraftingu ze serveru PACKRAFTER.CZ.

aktual_packrafting_DSC0079

Honzo, jak jsi se vůbec dostal k packraftingu?

Stalo se to během našeho cestování s přítelkyní po Novém Zélandu, kdy jsem mimo cestování také hledal vcelku logicky různé příležitosti k pádlování a guidování. Nový Zéland nabízí skutečně krásné končiny k prozkoumání a to nejen pěšky. Zkoušel jsem tedy štěstí leckde, ale nakonec jsem uspěl až na samém jihu Jižního ostrova ve Fiordlandu ve městečku Te Anau, kde místní nadšenci úspěšně rozvíjí packraftovou myšlenku a komunitu. Packrafty jsem poprvé viděl na místních reklamních cedulích a v info-brožurách, a přestože jsem to celé zprvu vnímal spíše úsměvně jako další pokus nabídnout především čínským turistům něco opravdu „cool“, bylo to celé ale přeci jen trochu jinak a packrafting mě v mnoha směrech velmi mile překvapil.

 

Na co se zaměřit při výběru pádla pro packrafting a proč jsi si nakonec vybral právě naše pádlo Rapa?

Po návratu do Čech jsem hledal pro packrafty, dovezené ze Zélandu, vhodná pádla. Cílil jsem na dostupnost, tedy cenu, odolnost pádel, lehkost a přirozeně rozložitelnost. Byl jsem ze závodění zvyklý pádlovat s kompozitovým vybavením super kvality, nicméně k packraftování až taková výbava určitě nutná není. Navíc pádla z kompozitu by díky svým materiálovým vlastnostem především při opotřebení mohla materiál packraftu poškodit. Plastový materiál listů naopak toto riziko skvěle snižuje. Trochu jsem také řešil tvar listů a jejich záběr tak, aby se mi pádlo dobře ovládalo, příjemně reagovalo a nijak výrazně mě neomezovalo. Zalíbil se mi typ listu Rapa, se kterým mám doposud skvělé zkušenosti. Pádla TNP s listy vyztuženými uvnitř karbonem navíc dosahují výborné, zcela dostačující odolnosti a tvrdosti. Ač jde o plastové provedení, váha pádel TNP je velmi solidní, především u odlehčených verzí pod 1 kg a v kombinaci s možností volit z více variant rozložitelnosti (2, 4-dílné provedení). TNP pádla jsou navíc dobře skladná a vybavení packraftera je tak udržováno na minimální váze, což je pro kombinaci s trekováním zásadní.

aktual_packrafting_DSC0034

Jaké máš další plány pro pádlování na Novém Zélandu?

Packraftování jsem si užil především na začátku minulého roku, kdy jsem se pohyboval především v oblasti Národního parku ve Fiordlandu. Úžasný byl například výlet do údolí Hollyfordu, jako stvořený právě pro myšlenku packraftingu. Po návratu na Zéland letos v březnu jsem napřed vytáhl packraft na oceánu a pak se rozhodl vyzkoušet packraftování opět na řece, avšak zcela odlišného charakteru, než jsem doposud jezdil. Vydal jsem se proto na oblíbenou řeku Kaitunu k Okere Falls a taky na řeku Wairoa pod McLaren Falls a vyzkoušel si tak poprvé packraftování vyšších kaskád a vodopádků WW4-5 – a bylo to supr svezení. Neobešlo se to teda bez eskymáků, ale jak packraft, tak i pádlo se skvěle osvědčily. Navíc bylo úžasné si jen tak vylézt z kajaku, vše snadno sbalit, stopnout kolemjedoucí auťák a dostat se tak během chvíle zpět k vlastní káře. Tím už ale asi mé pádlování na ostrovech pomalu končí, jelikož se přiblížila zima a příležitostí tak značně ubývá.      

 

Jaké destinace bys pro packrafting doporučil?

Myšlenka packraftingu vzešla právě z kombinace pěší turistiky a pádlování, takže i já se snažím vyhledávat lokality tak, abych tento směr dodržoval a využil. A takové oblasti lze určitě najít jak v Evropě, tak u nás v Česku. Moc se těším, až se dostanu s packraftem třeba na Kamenici. Skvěle jsme si užili packraftování loni pod Lipnem a poté jsme si sjeli horní i dolní Vltavu a k přesunu využili elegantně například vlak. Bylo to úžasný. Jako cíl pro výlet za hranice lze doporučit určitě třeba Norsko, Rakousko nebo Francii: tyto země nabízí mnoho lokalit a řek ideálních k využití packraftů, dokážu si představit třeba parádní zadovádění v údolí řeky Isery ve Francii nebo skvělej týden v partě packrafťáků třeba na Soči ve Slovinsku. Míst je skutečně mnoho, až mě svrbí packraft 🙂.  

aktual_packraftingwairoa8

Jaké zkušenosti musí člověk vlastně mít, aby mohl jezdit na packraftu?

Je to dáno spíše obtížností řeky. Packrafteři využívají kajaky třeba i k rybaření nebo v kombinaci s cykloturistikou, kdy si svá kola převážejí na packraftu. Velmi mě ale překvapil fakt, že i výborný kajakář si může s packraftem užít skvělou zábavu. Extrémní jezdci na packraftech ostatně sjíždějí podobné šílenosti jako „plasťáci“. Pro rekreační jezdce má navíc packrafting tu výhodu, že v případě opuštění lodě se kajakář nemusí o packraft tolik starat nebo ho složitě lovit někde u dna řeky. Spíše naopak, loď mu pomáhá a slouží jako plovoucí opora či plavidlo, do kterého lze s trochou šikovnosti rovnou z vody opět nalézt – podobně, jako u standartních raftů. Takže jsem přesvědčen, že packrafting může být super zábavou jak pro začátečníka, tak i pro špičkového kajakáře.    

aktual_packraftingwairoa9 sm

Dá se tedy říci, že je packrafting vhodný i pro české řeky?

Ano, protože packrafting nabízí nový pohled především na vyhledávání vhodných lokalit, takových, kam byste se třeba jen obtížně dostávali autem či s plastovým kajakem. Člověk tak začíná o celé záležitosti uvažovat trochu jinak. Mnohdy nejde o dovádění ve vlnách či sjíždění populárních úseků řek zatížených masou turistů, ale naopak o hledání vodních toků, ale třeba i jezer, jeskyní a krásných zákoutí, o kterých třeba ještě sami nemáme ani páru. Pro lepší představu, o čem packrafting je, jsou na našem webu PACKRAFTER.CZ k vidění také videa točená jak u nás, tak i v zahraničí. Věřím, že si packrafting najde své nadšence i u nás, a že se i česká packraftová komunita bude postupně rozrůstat, což by bylo moc fajn.

 

Honzo, děkujeme za rozhovor! 🙂